XIII edycja Święta ...
XIII edycja „Święta Grzybów” już za nami
2009-09-15 15:05:20

W dniach 12 i 13 września już po raz trzynasty odbyła się w Węglińcu impreza plenerowa pn. „Święto Grzybów”. Podczas tegorocznej imprezy nie brakowało atrakcji. Gwiazdą polskiej estrady i jednocześnie XIII edycji „Święta Grzybów w pierwszym dniu imprezy był zespół Pectus. Przed zespołem Pectus wystąpili również: zespół Guardian of Death oraz Jamal. Drugiego dnia imprezy o godz. 17:30 publiczność bawił Kabaret Młodych Panów, a gwiazdą wieczoru był znany piosenkarz Krzysztof Krawczyk.

 

     „Święto Grzybów” to nie tylko występy znanych muzyków. W ramach imprezy rozegranych zostało wiele konkurencji. Były to m.in. spławikowe zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży. Po raz pierwszy odbyły się Dolnośląskie Biegi Leśne dla szkół podstawowych i gimnazjów oraz Bieg Główny „Dolnośląskich Biegów Leśnych” na dystansie 3200 m, w którym wzięło udział wielu znanych polskich zawodników. Po raz pierwszy rozegrany również został Konkurs Leśnych Siłaczy. W Konkursie Leśnych siłaczy najlepszym okazał się Pan Paweł Wojdak z Węglińca. Tradycyjnie odbyły się Zawody Drwali dla zawodowców. Pierwsze miejsce w tej konkurencji zajął Pan Benedykt Porada, drugie miejsce Sebastian Herczakowski a trzecie miejsce Krzysztof Kawka.  Koło wieży ciśnień przy ul. Partyzantów także po raz pierwszy zorganizowany został pokaz maszyn leśnych.

Atrakcją dla najmłodszych uczestników imprezy było przedstawienie dla dzieci z BAJKOBUSU Wrocławskiego Teatru Lalek. W niedzielę rozegrany został Streetball – Turniej Koszykówki Ulicznej o Puchach Przewodniczącej Rady Miejskiej.

 

Podczas imprezy dostępna była wystaw grzybów przygotowana przez mykologów, wystawa motorów Pana Kazimierza Gazdy, wystawa „Święto Grzybów – 13 lat minęło” oraz wiele innych atrakcji. W trakcie imprezy czynne było również Muzeum Kresów Wschodnich.

 

W drugi dzień imprezy odbyły się XIII Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów. Najlepszym grzybiarzem tegorocznych mistrzostw został Pan Tomasz Kopcik z Katowic, który nazbierał 2,30 kg grzybów. Drugie miejsce zajął Krzysztof Sudomlak z Lubania a trzecie Pani Katarzyna Zadwórna z Osiecznicy. Zwycięzca XIII Mistrzostw Europy w Zbieraniu Grzybów otrzymał dobrej marki telewizor LCD. Osoba, która zajęła drugie miejsce na podium otrzymała zestaw kina domowego a za trzecie wręczony został rower górski.  

 

Wszystkim uczestnikom imprezy dziękujemy za wzięcie udziału w tegorocznej edycji, nagrodzonym gratulujemy i już teraz zapraszamy wszystkich na XIV „Święto Grzybów” w Węglińcu w roku 2010.

 

Zdjęcia z imprezy dostepne sa na stronie www.swietogrzybow.pl