VI PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

17 stycznia 2010 roku po raz szósty odbył się „Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek”. Na miejsce tegorocznych prezentacji ponownie został wybrany Stary Węgliniec, gdyż impreza ta wpisała się do kalendarza wydarzeń w tej miejscowości dzięki dużemu zainteresowaniu jej mieszkańców.

Przegląd nie ma charakteru konkursu, jest on okazją, by w miłej atmosferze, powspominać minione święta – święta ciepłe i urokliwe, których ważnym elementem jest wspólne kolędowanie. Jednocześnie jest to również dobry moment, by wysłuchać i zobaczyć zespoły muzyczne funkcjonujące na terenie gminy Węgliniec. Z każdym rokiem przybywa uczestników Przeglądu; w tegorocznych prezentacjach udział wzięło aż dziewięć podmiotów artystycznych. W tym roku po raz pierwszy wystąpili reprezentanci Szkoły Podstawowej w Węglińcu, a występujące również po raz pierwszy uczennice węglinieckiego gimnazjum, znane kolędy zagrały na fletach.

Bogaty repertuar kolędniczy zaprezentowały, przygotowane przez instruktor p. Urszulę Słabolepszą, trzy grupy muzyczne funkcjonujące przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Najliczniejszą reprezentację wystawiła Szkoła Podstawowa Czerwonej Wodzie. Tamtejsi uczniowie, pod kierunkiem pani Beaty Smętek, nie tylko zaśpiewali przecudne pastorałki, ale również potrafili do nich zaakompaniować.

W tym roku po raz pierwszy przyznana została nagroda publiczności, którą bezapelacyjne zdobyła grupa muzyczna SIGNUM z MGOK w Węglińcu, w której śpiewają uczennice klas gimnazjalnych.

Mamy nadzieję, że organizowany przez nas „Przegląd Kolęd i Pastorałek” wpisuje się w tradycję śpiewania polskich kolęd i krzewienie kultury muzycznej. Jednak najbardziej cieszy nas fakt, że w zalewie bożonarodzeniowej komercji udaje się uczestnikom oraz nam, jako organizatorom, uświadomić piękno i bogatą treść zawartą w kolędach i pastorałkach.

Relację z imprezy można obejrzeć w Internecie na stronie www.zgorzelectv.pl.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury